Ҳурматли муҳокама иштирокчилари!
"Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича ҳаракатлар стратегияси тўғрисида" Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони лойиҳаси муҳокамаси бўйича таклифларни қабул қилиш муддати жорий йилнинг 28 январь куни соат 18-00да якунланди.

3.2. Иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш, унинг етакчи тармоқларини модернизация ва фаол диверсификация қилиш

Т/р149
Амалга ошириладиган тадбир“Газ таъминоти тўғрисида”ги, “Иссиқлик билан таъминлаш тўғрисида”ги ва “Қайта тикланадиган энергия манбалари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари лойиҳаларини ишлаб чиқиш.
Бажариш муддати2017 йил
II чорак
Ижро учун масъулларИқтисодиёт вазирлиги,
Молия вазирлиги,
Давлат рақобат қўмитаси,
Ўзбекэнерго,
Ўзбекнефтгаз
Сарф-харажатлар (млн. сўм)-
Молиялаштириш манбалари-
Тақдим этиладиган ҳужжат шакли, амалга ошириш механизми, кутилаётган натижаЎзбекистон Республикаси қонунлари лойиҳалари. Лойиҳаларда қуйидагилар назарда тутилади:
газ таъминоти тизимини тартибга солишнинг ягона ташкилий-ҳуқуқий асосларини белгилаш;
қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни рағбатлантириш, шу жумладан энергияни реализация қилиш тартибини соддалаштириш, дифференциал тарифларни жорий қилиш, солиқ имтиёзлари бериш;
бино ва иншоотларнинг қурилишига нисбатан энергия самарадорлигини ошириш ва энергия сарфини қисқартиришга қаратилган янги талабларни белгилаш;
энергетик аудит механизмларини такомиллаштириш.

Изоҳлар ва уларга берилган жавоблар

Yuriy Naumov19.01.2017 04:26
Разработать механизм ответственности предприятий и организаций, занимающихся производством и распределением газа и электроэнергии за ущерб, причиняемый хозяйствующим субъектам и населению за несоблюдение условий договоров по бесперебойной поставке газа и электроэнергии.
Рад этилди28.01.2017 18:13

В соответствии с действующем Законом об электроэнергетики от 30.09.2009 г. №ЗРУ-225, на предприятия по производству электрической энергии возложены обязанности по обеспечению безопасности при производстве электрической энергии и поставке в магистральные электрические сети электрическую энергию, показатели качества которой соответствуют государственным стандартам.

При этом, согласно главе 7 указанного Закона определены обязонности электроснабжающих предприятий по обеспечению поставки электрической энергии потребителям в соответствии с договорами электроснабжения. Вместе с тем, потребители электрической энергии имеет право на возмещение в установленном порядке убытков, причиненных предприятием территориальных электрических сетей или электроснабжающим предприятием недопоставкой электрической энергии или поставкой электрической энергии, показатели качества которой не соответствуют государственным стандартам.

Кроме того, в соответствии с Правилами пользования электрической энергией от 22.08.2009г. утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан N 245 а также Правилами пользования газом в отраслях экономики утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан N 169, определены ряд мер по надлежащему бесперебойному энергоснабжению и поставки газа потребителям в соответствии заключенными договорами, в которых такжк указаны меры по применению санкции за не соблюдение условия договоров между потребителями и поставщиками электроэнергии и газа.
Салиев Алишер Зафарович24.01.2017 14:24
Вилоятларда Иссиклик манбай тизимини янада кайта жонлантириш керак!!!
Маълумот учун26.01.2017 17:21
Эътибор ва фикрингиз учун рахмат.
Kadirov Anvarxodja Asatullayevich26.01.2017 15:39
Ахолига куёш ёки шамол энергиясидан олинган энергиянинг ортиб колган кисмини сотиш хукукини бериш, масалан кушниларга. Натижада курилишда, уйларнинг томларида куёш панелларидан фойдаланишга рагбат пайдо булади. Куёшли улкамизда бу сохада катта потенциал мавжуд булиши мумкин. Халкаро тажрибани урганиш керак. Хозирда Франция ва Россияда куёш панелларига асосланган автомобиль йуллари курилмокда, бизда бу йуллар янада катта самара бериши мумкин.
Қабул қилинди06.02.2017 12:50

Дастур ижроси жараёнида кўриб чиқилади.

Луццатто Григорий Львович27.01.2017 17:04

Как принято считать правильно поставленная задача является 50% решением той или иной проблемы. Поэтому возникают вопросы возможно ли решить все возникшие проблемы в сфере газофикации, электрофикации и т.д. за счет только законодательства. Тем более эти законы предлагаются написать не профильными организациями и получится как «сломанный телефон» дали задание и что бы его выполнить сделают что нибудь и получится «хотелось как лучше, а получилось как всегда».

Для проведения расчетов по тарифам (дифференцированного подхода), упрощения порядка реализации и т.д. предлагаю увеличить исполнителей специализированными органами такими как теплоэнерго, проектные институты и т.д.

Маълумот учун06.02.2017 14:01

Принято к сведению.

Mahmudov Zuhriddin Bahodirovich27.01.2017 21:09

газ таъминоти тизимини тартибга солишнинг ягона ташкилий-ҳуқуқий асосларини белгилаш:

қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни рағбатлантириш

Har ikkalasini ham qo'llab quvvatlayman! To'g'ri qaror!!!

Маълумот учун27.01.2017 21:46

Эътибор ва фикрингиз учун рахмат.